Еlevii școlii duminicale "Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil" au efectuat un pelerinaj pe la mănăstirile Moldovei

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Anatolie, episcop de Cahul și Comrat,elevii școlii duminicale de pe lîngă catedrala „Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil” la finele anului de învățămănt au efectuat un pelerinaj pe la mănăstirile Moldovei.

Persoana responsabilă, protoiereul Mihail Mungiu, secretarul eparhiei de Sud, s-a străduit să elaboreze o rută cît mai interesantă copiilor.

În traseu au fost vizitate mănăstirile Saharna, Curchi și Orheiul Vechi. Elevii au fost atenți la povestirile din istoria lăcașurilor sfinte. Cu mare plăcere au gustat borșul călugăresc. Obosiți, dar bucuroși, copiii s-au întors acasă tîrziu, dar cu dorință de a mai pleca cu școala duminicală în pelerinaj.