Adunarea preoţilor din raionul Cimişlia

Vineri 13 martie 2015 cu binecuvintarea Prea Sfinţitului Anatolie episcope de Cahul şi Comrat în Biserica Sf. Mc. Pantelimon a avut loc adunarea clericilor din raionul Cimişlia.

În cadrul adunării părintele protopop Nicolae Goreanu a transmis mesajul Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir despre importanţa şi necesitatea predării religiei în şcoală.

Părintele protopop ia îndemnat pe preoţi să urmeze cursurile de psiho-pedagogie care îi va ajuta sa aprofundeze cunoştinţele şi să acumuleze experienţă ca profesori de religie. Părintele Nicolae Goreanu a cerut clericilor să deschidă biblioteci duhovniceşti în cadrul parohiilor şi dacă este cu putinţă chiar şcoli duminicale.

În a doua parte a adunării a avut loc mărturisirea preoţilor la părintele duhovnic Simion Popovici

Pr. Iurie Hemei.