Bucurie duhovnicească în satul Budăi raionul Taraclia

De sărbătoarea Sf. Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului, PS Anatolie, Episcop de Cahul şi Comrat a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia cu hramul Sf. Mare Mucenic Dumitru din satul Budăi raionul Taraclia.

În timpul serviciului divin cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, preotul-paroh Mihail Chetraru sa învrednicit a fi decorat cu dreptul de a purta mitră, la fel şi protoiereul Constantin Busuioc, paroh al bisericii în cinstea sfinților Arh. Mihail şi Gavriil din satul Slobozia Mare a fost decorat cu dreptul de a purta mitră.

După Liturghie, Vlădica Anatolie a săvârșit un Te-Deum de mulțumire către Bunul Dumnezeu, după care s-a adresat cu un cuvânt de învățătură către toți cei prezenți,

În semn de preţuire părintele-paroh i-a adus în dar Preasfințitului Anatolie o carte – Arhieraticon.

La final, PS Episcop Anatolie a a împărțit iconiţe enoriașilor, binecuvântându-i pe toţi cu binecuvântare arhierească.