„Cine pe sărac ajută, pe Dumnezeu împrumută”

Cu binecuvîntarea PS Anatolie, preotul din satul Gotești, r. Cantemir  în perioada Postului Mare a lansat mesajul colectării produselor alimentare pentru oamenii cei care cu adevărat duc un trai sărăcăcios.

Sămînța fiind aruncată, cuvîntul de pe anvonul bisericii fiind rostit, creștinii nu au fost indiferenți, ci din potrivă – au ajutat fiecare cu ce și cît au putut. Produsele au fost împărțite chiar de ziua Învierii Domnului, aducînd cu aceasta mai multă bucurie în casele și sufletele lor.

Bucuria creștinilor a fost și mai mare atunci cînd au văzut înălțîndu-se în curtea bisericii o răstignire din propria contribuție. La această măreață lucrare s-au alipit și săteni aflați peste hotarile țării.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate.

Hristos a înviat!

A consemnat: preot. Ciobanu Igor