În Duminica a XI-a după Rusalii, PS Episcop Anatolie a liturghisit în s. Baiuş, r. Leova

În Duminica a XI-a după Rusalii, PS Episcop Anatolie a liturghisit în biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnuluis” din s. Baiuş, r. Leova.

Preotul Paroh Nicolae Todos dimpreună cu enoriașii și ctitorii bisericii din Baiuș, au întâmpinat cu multă bucurie pe Chiriarhul locului.

În cuvântul de învățătură, Vlădica Anatolie a explicat învățăturile ce reies din pericopa evanghelică rânduită de Biserică a se citi astăzi la Sfânta Liturghie (Matei 18, 23-35) care ne prezintă Pilda datornicului nemilostiv.

Totodată, PS Anatolie a arătat că atunci când Dumnezeu ne cere să fim iertători şi milostivi, El doreşte ca iubirea Lui milostivă să se răspândească în lume.

După oficierea Sfintei Liturghii, Episcopul Anatolie a săvârșit slujba de sfințire a casei parohiale , care a fost renovată cu aportul ctitorului – dl. Iurie Carp.