În ziua pomenirii Sf. Prooroc Ioan Botezătorul a avut loc o adunare cu clericii din U.T.A Găgăuzia

În ziua pomenirii Sf. Prooroc Ioan Botezătorul, după săvârşirea Sfintei Liturghii, a avut loc o adunare cu participarea clerului din U.T.A Găgăuzia prezidată de ÎPS Mitropolit Vladimir.

În cadrul întâlnirii Ierarhii au discutat cu clericii mai multe aspecte din viaţa bisericească a Găgăuziei, totodată a fost întocmit un plan de activitate pentru noul an.

Preoţii au mulţumit din numele tuturor credincioşilor pentru grija şi dragostea părintească, asigurându-i pe viitor de fiasca ascultare în sânul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La final Vlădica Anatolie i-a făcut ÎPS Mitropolit Vladimir o excursie prin noul parc amenajat în preajma catedralei, unde oaspeţii au avut ocazia să vadă realizările Episcopiei de Cahul şi Comrat în colaborare cu Administraţia Publică locală.