PS Anatolie, a liturghisit în biserica "Sf. Arh. Mihail și Gavriil" din s. Mihailovca, r.Cimişlia

În Duminica a XX-a după Cincizecime, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat a liturghisit în biserica cu hramul „Sf. Arh. Mihail și Gavriil” din s. Mihailovca, r.Cimişlia.

Pentru slujirea vrednică întru mărirea Bisericii, părintele Anatolie Lomaca, parohul bisericii a fost decorat de către Episcop cu înalta distincție ordinul „Meritul Bisericesc gr. II”.

De diplome și distincții episcopale s-au învrednicit mai mulți ctitori ai parohiei Mihailovca.
Sărbătoarea a culminat cu slujba de sfințire a noii picturi realizată cu ajutorul creștinilor, care au jertfit din puținul fiecăruia pentru Sf. Lăcaș din localitate.
La final, Vlădica Anatolie a felicitat creștinii, binecuvântând cu binecuvântare arhierească adunarea dreptmăritoare.