PS Anatolie, Chiriarhul Episcopiei de Cahul și Comrat a fost decorat cu "Ordinul de Onoare"

Sâmbătă, 15 iulie, 2017, Președintele Republicii Moldova, Dl Igor Dodon, cu ocazia zilei canonizării Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare, pentru merite în opera de renaștere spirituală și morală a societății și contribuție la promovarea valorilor creștin-ortodoxe a decorat cu distincții de stat 16 slujitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

PS Anatolie, Chiriarhul Episcopiei de Cahul și Comrat a fost decorat cu „Ordinul de Onoare”.

Protoiereul mitrofor Petru Cheleș, parohul bisericii Sf. Ierarh Nicolae din s. Baurci, UTA Găgăuzia – medalia „Meritul Civic”.

Protoiereul mitrofor Vitalie Zelinschi, parohul bisericii Adormirea Maicii Domnului din s. Copceac, UTA Găgăuzia – medalia „Meritul Civic”.

cu referire la: http://www.presedinte.md/