Sărbătoarea Domnească Schimbarea la Față a Domnului sărbătorită la Mănăstirea Sf. Dumitru din Ceadîr-Lunga

Într-o atmosferă aparte, de aleasă sărbătoare, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârşit în miez de noapte, Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sf. Dumitru din or. Ceadîr-Lunga.

Alături de Arhiereu s-au rugat Stareța Mănăstirii, Pr. Protopop Dumitru Cheleș dimpreună cu alți preoți și numeroși creștini.

Bucuria rugăciunii alături de ierarhul locului i s-a adăugat şi un eveniment deosebit pentru viaţa bisericească a Eparhiei – Aducerea Sf. Moaște ale Sf. Spiridon Făcătorul de Minuni, prilej de mare bucurie duhovnicească pentru creștinii din aceste locuri.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, în cuvântul adresat, PS Anatolie a apreciat osteneala depusă de Stareța Mănăstirii, care se îngrijește de organizarea și bunul mers a vieții monahale în această nouă vatră mănăstirească.

La încheierea slujbei au fost sfințite prinoasele de poamă, enoriașii primind din partea PS Anatolie binecuvântarea arhierească.