Schimbarea la Față la biserica cu hramul Sf. M. Mc Gheorghe din or. Taraclia

Într-o atmosferă aparte, de aleasă sărbătoare, Preasfinţitul Episcop Anatolie a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul Sf. M. Mc Gheorghe din or. Taraclia.

Alături de Arhiereu s-au rugat Secretarul Eparhial Protoiereu Mihail Mungiu dimpreună cu alți preoți și numeroși creștini.

La încheierea slujbei au fost sfințite prinoasele de poamă, enoriașii primind din partea PS Anatolie binecuvântarea arhierească.

Bucuria rugăciunii alături de Ierarhul locului i s-a adăugat şi un eveniment deosebit pentru viaţa bisericească a Eparhiei – sfințirea primei pietre la temelia bisericii de iarnă în cinstea Sf. Preafericitei Matrona de la Moscova, sfânt locaș ce se va înălța pe teritoriul Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din or. Taraclia.