Sfânta Liturghie în Biserica cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae din s. Valea Perjei, r. Taraclia.

În ziua de 5 noiembrie 2017, Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat a liturghisit în satul Valea Perjei raionul Taraclia.

În dimineață zilei de Duminică Preasfințitul Părinte Anatolie a fost întâmpinat călduros de autoritățile locale și copiii școlii duminicale.

Chiriarhul a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae, înconjurat de un sobor de preoţi.

Împreună cu Preasfințitul Anatolie a coliturghisit Arhimandritul Luca (Lozovanu), duhovnicul Mănăstirii cu hramul Nașterea Macii domnului din orașul Taraclia.

După Liturghie PS Anatolie a decorat pe parohul bisericii Prot. mitr Ioan Covalciuc cu Ordinul „Meritul Bisericesc” de gradul III, mai apoi a oferit diplome arhierești pentru ctitorii și binefăcătorii sfântului lăcaș.

Un moment emoțional a fost oferit de copii școlii duminicale dând un concert duhovnicesc tuturor enoriașilor prezenti la slujbă.