Sfînta Liturghie și slujba înmormîntării robului lui Dumnezeu Alexandru Snegur la biserica din satul său natal Băiuș, raionul Leova

Joi, 13 august 2015, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a deplasat la biserica din satul Băiuș, raionul Leova, unde, cu binecuvîntarea și bunăvoința Prea Sfințitului Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, a oficiat în sobor de preoți și diaconi Sfînta Liturghie și prohodul nou-adormitului robului lui Dumnezeu Alexandru Snegur, mare ctitor al Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La slujbă, alături de Ierarhi și preoți s-au rugat pentru odihna cu drepții a răposatului robului lui Dumnezeu Alexandru soția, copiii, rudele, apropiații, prietenii și toți cei care l-au cunoscut, iubit și apreciat.

După slujbă, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un necrolog în care a îndemnat rudele și prietenii răposatului să se roage neîncetat pentru odihna în binecuvîntatele locașuri cerești a sufletului său și să păstreze vie amintirea tuturor faptelor pilduitoare creștinești pe care le-a lăsat în urma sa nou-adormitul robul lui Dumnezeu Alexandru.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Sursa: http://www.eparhia-edinet.md/