Slujbă arhierească la Mănăstirea Cociulia

În data de 5 septembrie, PS Episcop Anatolie a slujit la Mănăstirea cu hramul Adormirea Maicii Domnului – Cociulia, r. Cantemir.

Vlădica a fost întîmpinat de către Starețul Mănăstirii, Preacuviosul Samuil dimpreună cu părintele Protopop de Cantemir, Protoiereul Mihail Ciobanu.

La slujbă au fost prezenți toți stareții Mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei de Sud.

Pentru activitate sârguincioasă întru prosperarea Bisericii, Vlădica Anatolie l-a decorat pe părintele Stareț cu dreptul de a purta Crucea cu pietre scumpe.

La final, PS Episcop Anatolie a primit un buchet de flori ca semn de recunoștință și mulțumire din partea Starețului și a credincioșilor prezenți.

Spre bucuria creștinilor, cu binecuvântarea Episcopului, a fost scoasă din altar spre închinare copia icoanei Maicii Domnului de la Poceaev.

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!