Slujire arhierească în orașul Basarabeasca, cu sfințirea antimiselor, în biserica "Sf. Ierarh Nicolae" din Basarabeasca

În sâmbăta a treia din Postul Mare, Preasfinţitul Episcop Anatolie a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur, la parohia „Sf. Irh. Nicolae” din Basarabeasca. Aici Preasfinţia Sa a fost întâmpinat de preoții slujitori și de numeroşi credincioşi, veniţi pentru a participa la serviciul divin.

În timpul Sfintei Liturghii, enoriașii s-au rugat alături de Arhiereu și preoți, cu smerenie și speranță, cerând ajutorul sfinților în fața Dumnezeului celui Iubitor de oameni.

Tot astăzi  avut loc rânduiala de sfințire a Antimiselor, după care, PS Anatolie a rostit un cuvânt de învățătură în care a precizat importanța Antimiselor, în viața liturgică și canonică a unei parohii, precum și rostul sfințirii acestora.

La final s-a săvârşit Slujba Parastasului, fiind binecuvântate prinoasele aduse pentru cei răposaţi.