Slujire arhierească la Mănăstirea cu hramul Adormirea Maicii Domnului, din s. Cociulia, r. Cantemir

Marți, 24 mai, în ziua prăznuirii Sf. Întocmai cu Apostolii Chiril și Metodie, PS Anatolie Episcop de Cahul și Comrat a liturghisit la Mănăstirea cu hramul Adormirea Maicii Domnului, din s. Cociulia, r. Cantemir.

În timpul serviciului divin, starețul Mănăstirii, Preacuviosul Egumen Samuil, pentru activitate sârguincioasă spre binele Bisericii a fost ridicat de către Vlădica Anatolie în treapta de Arhimandrit și a primit dreptul de a purta toiag.

Notă: Mănăstirea Cociulia a fost întemeiată în anul 1997, pe locul unei mănăstiri din care s-au păstrat doar câteva ruine, ce dau mărturie că aici s-a slujit multă vreme Sfânta Liturghie.