Vlădica Anatolie a participat la festivităţile prilejuite de cea de a șasea aniversare de la întronizarea Sanctității Sale, Patriarhului Kiril, al Moscovei și al Întregii Rusii

În data de 1 februarie, în incinta Catedralei „Hristos Mântuitorul” din or. Moscova, a fost săvârşit un serviciu divin prilejuit de cea de a șasea aniversare de la întronizarea Sanctității Sale, Patriarhului Kiril, în calitate de Întâistătător al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La Liturghia praznicală a participat şi Preasfinţitul Episcop Anatolie, alături de mai mulţi arhierei ai Patriarhiei Moscovei.

După slujbă, Episcopul Anatolie l-a felicitat pe Sanctitatea Sa cu ocazia binecuvântatului prilej, urându-i să păstorească cu dragoste şi înţelepciune încă mulţi ani înainte turma numeroasă a Bisericii Ortodoxe Ruse.

Patriarhul i-a mulţumit PS Anatolie pentru urările călduroase, rugând să transmită clerului şi poporului din Eparhiei de Cahul şi Comrat, mulţumirile Sale şi dragostea în numele Mântuitorului Hristos.